
Șeful olimpiadelor, Thomas Bach, i-a acordat sprijinul halterofilului transgender Laurel Hubbard, susținând în același timp că se desfășoară o „fază de anchetă” – iar șefii din Noua Zeelandă spun că „lucrează îndeaproape” pentru a proteja sportivul.
Hubbard-ul super-greu este primul sportiv transgender care a concurat la Jocurile Olimpice, îndreptându-se spre Tokyo ca parte a echipei din Noua Zeelandă într-o incluziune care a văzut figuri de înaltă calitate care își exprimă îngrijorarea cu privire la competiție și corectitudine.
Experții au ridicat întrebări cu privire la implicarea lui Hubbard, întrebând cum au fost atinse regulile existente în ceea ce privește nivelurile de testosteron.
„Regulile pentru calificare au fost stabilite de Federația Internațională de Haltere (IWF) înainte de începerea calificării și se aplică aceste reguli”, a declarat președintele Comitetului Olimpic Internațional [CIO] Bach, chiar dacă Mark House, oficial al IWF, a sugerat că regulile nu ar fi trebuit să-i permită lui Hubbard să participe la jocuri în urmă cu mai puțin de două luni.
„Nu puteți schimba regulile în timpul unei competiții în desfășurare. În același timp, COI se află într-o fază de anchetă cu toate părțile interesate.
„Experții medicali, experții sociali, experții în drepturile omului și, bineînțeles, și federațiile internaționale să revizuiască aceste reguli și apoi să vină în cele din urmă cu câteva linii directoare care nu pot fi reguli, deoarece această întrebare [nu] are o dimensiune unică soluţie."
Campioana Jocurilor Pacificului, Hubbard, își va începe campania la Forumul Internațional de la Tokyo, pe 2 august, iar Bach a spus că liniile directoare „diferă de la sport la sport” și trebuie să fie compilate într-un mod care să le asigure „diferitele aspecte”, care să asigure „o concurență loială” .
„Acesta este rolul organizației sportive [în același timp], respectând drepturile și drepturile omului și drepturile la viața privată ale sportivilor în cauză”, a adăugat el.
Între timp, directorul pentru afaceri publice și comunicare al Comitetului Olimpic din Noua Zeelandă, Ashley Abbott, a subliniat între timp eforturile pe care echipa țării le face pentru a-l ajuta pe Hubbard.
"Lucrăm foarte strâns cu Laurel – la fel ca la orice sportiv – dar mai ales datorită concentrării uriașe asupra ei, să analizăm ce va fi cel mai bun pentru ea în ceea ce privește interacțiunea cu mass-media", a spus ea.
"Desigur, există zona mixtă [media] și lucruri de genul acesta. Vom continua să lucrăm cu ea și să ne asigurăm că este susținută în permanență și că are o înțelegere despre cum ar putea fi mediul. Cu siguranță este ceva am luat în considerare. "



