man Model National Știri

Zelenski aplaudat ca un adevărat actor în sala mortuară a Reginei Elisabeta. La Westminster Hall și Palatul Buckingham, unde s-a întâlnit cu Regele Charles, a mers tot în celebra sa bluză kaki. VIDEO

Președintele ucrainean Volodimir Zelensky s-a întâlnit pentru prima dată cu Regele Carol în timpul unei călătorii în Marea Britanie. Aflat în „vizită-surpriză” în Marea Britanie, s-a întâlnit miercuri după-amiază cu Regele Charles al III-lea, care l-a primit la Palatul Buckingham, scrie ȘtiripeSurse.

Cei doi lideri au fost fotografiați dând mâna înainte ca regele să-l primească în audiență pe președintele ucrainean.

Anterior, Zelenski și-a reluat cererea de avioane în fața membrilor parlamentului britanic reuniți în gigantica sala Westminster Hall – cea mai veche parte a Palatului Westminster, unde se află înmormântată regină Elisabeta și unde a mai vorbit și fostul președinte de extremă stânga american, Barack Obama. Zelenski a fost aplaudat îndelugat, ca un adevărat actor pe scenă.

În discursul său în fața parlamentului, președintele ucrainean a mulțumit în avans Marii Britanii „pentru avioanele puternice englezești” pe care le-a cerut în repetate rânduri în încercarea de a obține un avantaj asupra Rusiei pe cer, potrivit The Indepenent.

Anterior, Sunak a anunțat că Marea Britanie va instrui piloții de vânătoare ucraineni pentru a pilota avioanele NATO, în timp ce se pregătea să discute cu Zelenski despre noi livrări de arme în Downing Street.

About Post Author

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *