Toate cele patru rachete lansate de avioane de război israeliene în provincia Siria Homs au fost doborâte de armata siriană folosind sisteme de apărare aeriană „Buk” fabricate de Rusia, a dezvăluit armata rusă.
Două avioane israeliene F-16 au lansat rachetele ghidate din spațiul aerian libanez, în jurul orei 01:11, ora locală, joi.
„Toate cele patru rachete au fost distruse de unitățile siriene de apărare aeriană de serviciu, folosind sisteme Buk-M2E fabricate în Rusia”, a declarat într-o declarație Centrul rus de reconciliere pentru Siria.
Videoclipurile și fotografiile cu interceptările au făcut tururi pe rețelele de socializare.
A fost a doua grevă israeliană împotriva Siriei în această săptămână, care coincide cu marea sărbătoare musulmană a Eid al-Adha care a început luni.
Bombe Israel Homs- #Syria , a 2 -a agresivității în timpul 48hrs cele mai sfinte vacanțe islamismului. Fără furie, fără condamnări, fără întoarcere, fără acoperire cu mass-media, dar hei, israelienii din așezările legale care nu linge înghețata sunt „terorismul” Impunitate deplină de a distruge și ucide. Necrezut!
– Abier Khatib (@abierkhatib) 22 iulie 2021
Marți, patru avioane israeliene au lansat opt rachete în provincia Alep, lovind o instalație de cercetare științifică în orașul Safira. Cu toate acestea, șapte din opt au fost doborâți de unitățile de apărare antiaeriană siriene care foloseau sisteme de arme Buk-M2 și Pantsir-S, a declarat șeful Centrului de Reconciliere, contraamiralul Vadim Kulit.
Pentru greva de marți, avioanele israeliene au pătruns în spațiul aerian sirian prin zona At-Tanf de la granița cu Iordania, controlată de armata SUA, a declarat Centrul de Reconciliere.
Forțele de Apărare Israeliene (IDF) au lansat atacuri aeriene pe teritoriul sirian de ani de zile, Tel Aviv afirmând că sunt o măsură de autoapărare care vizează țintele „iraniene” din țară.
Damasc a protestat împotriva atacurilor, numindu-le acte de agresiune. La începutul acestei luni, Rusia, Turcia și Iranul au condamnat împreună atacurile israeliene „continue” ca încălcări ale „dreptului internațional, dreptului internațional umanitar, suveranității Siriei și a țărilor vecine”.
Îți place povestea asta? Împărtășește-l cu un prieten!